„Развитие на дуалната система на обучение в професионално образование и обучение в Професионална гимназия по транспорт“

Проект № BG05SFPR001-3.005-0004 – „Развитие на дуалната система на обучение в професионално образование и обучение в Професионална гимназия по транспорт“

 

Проект № BG05SFPR001-3.005-0004 – „Развитие на дуалната система на обучение в професионално образование и обучение в Професионална гимназия по транспорт“ се финансира по Програма „Образование“ 2021 – 2027 г., Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“, процедура BG05SFPR001-3.005 „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез прилагане на подхода ИТИ)“.

Проектът е на стойност 349 923,40 лв.

Основни дейности:

  1. Дейност 1: Провеждане на пробно стажуване за ученици в първи гимназиален етап 2. Дейност 2: Провеждане на допълнителни занимания по професионална подготовка и по чужд език;
  2. Дейност 3: Закупуване на оборудване, материали и консумативи за целите на провежданото дуалното обучение;
  3. Дейност 4: Организиране и провеждане на практическо обучение в реална работна среда за ученици от втори гимназиален етап;
  4. Дейност 5: Обучения на учители и наставници за разширяване на обхвата и повишаване качеството на дуалната система на обучение;
  5. Дейност 6: Провеждане на информационни кампании сред работодатели;
  6. Дейност 7: Кариерно ориентиране на ученици.

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИ


През месец октомври в ПГ по транспорт-Русе стартираха допълнителни обучения по професионална подготовка и по английски език в изпълнение на дейностите по Проект BG05SFPR001-3.005-0004-C01 „Развитие на дуалната система на обучение в професионално образование и обучение в Професионална гимназия по транспорт“.
Ученици от Xа и Xб клас, обучаващи се в дуална система на обучение, се включиха в групи за допълнително обучение по съответните предмети.
В рамките на 70 часа под ръководството на инж. Венцислава Здравкова-старши учител по професионална подготовка и Светла Петрова-старши учител по английски език,  нашите възпитаници ще обогатят и затвърдят знанията си по съответните предмети.
На всички ученици, участващи в обученията, ще бъдат издадени удостоверения.

В периода от 31.X. до 08.XI.2025 г. в Професионална гимназия по транспорт-Русе се проведе пробно стажуване по Проект BG05SFPR001-3.005-0004-C01 „Развитие на дуалната система на обучение в професионално образование и обучение в Професионална гимназия по транспорт“.
Ученици от първи гимназиален етап, разпределени по групи и съпроводени от учители по професионална подготовка проведоха пробно стажуване във фирмите-партньори.
Под ръководството на наставници от „Автосвят“ ООД, „Мото-Пфое“ ЕООД, „Дунарит“ АД, „Товарни превози“ АД, „Русе трак сервиз“ ООД и „Ес Еф Ритейл“ ЕАД , учениците с интерес се включиха в работния процес, участвайки в подготовката на автомобилите за есенно зимния сезон. За някои от тях срещата с реалното работно място беше за първи път и преживяванията и вълненията не можеха да се скрият.
Освен внимание и професионално отношение, учениците получиха и подаръци от фирмите-партньори.

В Професионална гимназия по транспорт-Русе се проведе обучение на наставници в изпълнение на Дейност 5 по Проект BG05SFPR001-3.005-0004-C01 „Развитие на дуалната система на обучение в професионално образование и обучение в Професионална гимназия по транспорт“.
В рамките на 24 академични часа, включващи теория и практика, наставниците се запознаха с основните нормативни документи за обучение на ученици чрез работа и обсъдиха добрите фирмени практики.
В обучението взеха участие фирмите „Мото-Пфое“ ЕООД , „Дунарит“ АД, „Товарни превози“ АД и „Русе трак сервиз“ ООД.
След приключване на обучението участниците получиха удостоверения, даващи им възможност да се включат пълноценно в обучението на ученици в реална работна среда.